Navigation
Home Page
Welcome to St Hilda's Roman Catholic Primary School

School Governor Information

GOVERNOR’S DETAILS and REGISTER OF INTERESTS

NOVEMBER 2020

Type of

Governor/

Category

Name 

Surname

Term of

Office End Date (4 years)

Committee

Membership

Attendance 2019/20

Register of

Business Interests

 

 

Local

Authority

Joe

Plant

15/6/2024

 Finance

4/4

TBC

Foundation

Vacant

 

 

 

 

 

Foundation

Vacant

 

 

 

 

 

Foundation

Vacant

 

 

 

 

 

Foundation

Vacant

 

 

 

 

 

Foundation

Mark

Taylor

ACTING CHAIR

15/6/2024

Teaching & Learning, Finance

3/3

Governor at Whitby Secondary Federation

Foundation

Emma

Higgins

15/6/2024

Teaching & Learning

3/3

-

Foundation

Denise

Murphy

19/11/2021

Teaching & Learning

7/7

  •  

Parent

Leanne

Coates

23/4/2024

Finance

6/6

-

Parent

Alison

Coates

23/4/2024

 Finance

6/6

  •  

Staff

Jenny

Sedman

6/10/2024

 

N/A

-

Head

Reserved

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Governors in the last 12 months:

Type of

Governor/

Category

Name 

Surname

End Date

Committee

Membership

Register of

Interests

Sept 2018

Attendance

2019/20

Foundation

Alison

Hodgson

3/6/2020

Teaching and

Learning,

Finance and

Premises

 Governor at Caedmon College 2013-18

5/5

Foundation

Kathryn 

Hunt

09/10/2020

Teaching and

Learning

(Chair)

 -

7/8

Foundation

 

Pat

Keogh

10/2/2020

 

 -

2/2

Foundation

Sarah

Booth

20/3/2020

Finance and Premises

 HR Consultant -Endeavour Consultancy 1997-

2/2

Foundation 

Paul

Atkinson

3/2/2020

 

 

 -

2/2

Foundation

Kevin

Duffy

12/11/2020

 

Diocesean Director of Education

2/3

Staff

Gemma

Noble

10/5/2020

Teaching and Learning

 -

4/5

Head

Pam

Crabtree

3/6/2020 (As Governor)

Teaching and

Learning,

Finance and

Premises

 -

5/5

Foundation

Bernadette

Winspear

1/4/2024

Teaching & Learning, Finance

-

6/6

Foundation

Helen

Moore

17/02/2021

Teaching & Learning

-

8/8

 

 

There are no Associate Governors.

 

The Foundation Governors are appointed by the Bishop of Middlesbrough and the Local Authority Governor by North Yorkshire County Council.

Top